poster

Marvinův pokoj

 • USA

  Marvin's Room

 • Slovensko

  Marvinova izba

Drama / Komedie

USA, 1996, 98 min

 • tomtomtoma
  ****

  Marvinův pokoj je kvalitní psychologické drama se zaměřením na křehké rodinné vztahy. I ty nejosobnější a nejtěsnější vazby mohou být narušeny rozepří, nedorozuměním, či hrozbou dobrovolného uvěznění. Všechny nepřekročitelné rozdělující hranice s ostrou hranou se časem obrousí. Přítomnost smrti v životě přináší strach, který se snažíme vytěsnit ze své mysli za každou cenu. Chuť smrti rozděluje i sbližuje a je schopna dostávat z lidí jejich lidskou stránku včetně nezištné obětavosti pro své blízké. Stáří, vážná nemoc a smrt bývají tím největším strašákem rodinné soudržnosti. Herecké výkony jsou dobré. Celková atmosféra má sice tendence k velkolepému citovému vydírání, naštěstí se jí daří držet ve snesitelné hutnosti. Hlavní postavou komorního příběhu je Lee (dobrá Meryl Streep), unavená ze svého neutěšeného života svobodné matky. Direktivně a bez naslouchání ke svým dětem, nedůvěrou a pomalým bolestivým přijímáním chmurné podoby budoucnosti. Opětovné sbližování ji učí umět přijmout zodpovědnost a tlumit její vlastní životní nespokojenost. Stejně důležitou postavou je starší sestra Bessie (dobrá Diane Keaton) s laskavostí dobrovolného žaláře obětavosti. Její láskyplnost je tím, co zjemňuje pocity křivd a nastoluje novou soudržnost. Nejtěžší je smíření se se sebou samotným. Hlavní mužskou postavou je Leein dospívající syn Hank (zajímavý Leonardo DiCaprio) ve své vzpurné revoltě proti rozkazům své matky. I tak se projevuje nedostatečný respekt a zatvrzelé odmítání rovného přístupu. Z dalších rolí: laskavý nositel špatných zpráv dr. Wally (sympatický Robert De Niro), bezmocný ležák a starý otec sester Marvin (Hume Cronyn), svérázná sledovatelka telenovely a popletená tetička Ruth (zajímavá Gwen Verdon), Hankův mladší a poslušnější bratr Charlie (Hal Scardino), prostodušší bratr doktora Wallyho Bob (Dan Hedaya), či nad Hankem bdící psychiatrička Charlotte (Margo Martindale). To nejkrásnější, co může člověk dávat svým nejbližším je láska. Nesobecká, obětavá, hřejivá a radostná. Potom i chvíle bolesti přináší radostný a spásný optimismus do životů všech zúčastněných. Jak prosté! Jak těžké!(3.11.2016)

 • castor
  ***

  Herecky nadprůměrné melodrama (trojice oscarových laureátů + rebelský žhář Leonardo DiCaprio ještě v předtitanicovské éře) o dvou rozdílných sestrách, které se před dlouhými lety v ne nejlepším rozešly a nyní je má opět sblížit vážná nemoc jedné z nich. Nenápadný, na festivalech oceňovaný snímek o střetu rozličných pohledů na život a jeho naplňování nabídne několik velice dobře napsaných postav, ve kterých si divák vždycky něco najde!!(13.7.2008)

 • kritiklon
  ****

  Další příklad kdy mě herecké výkony přesvědčily dát o hvězdičku více. Příběh měl něco do sebe ale Meryl Streep a Diane Keton zde především předvádějí srdceberoucí herecké umění! DiCaprio je zde trošku v pozadí což mu ale nelze vyčítat. Zaprvé je mladý a má svoji kariéru ještě celou před sebou a jeho největší pecky teprve příjdou. Zadruhé, málokdo by neskončil ve stínu těchto dvou dam. 4* za 76%(11.6.2015)

 • genetique
  ****

  Z ľahkého hašterenia v úvodnej polhodinke, keď rodinné nezhody medzi matkou (Streep) a synom (DiCaprio) dosahujú dokonalé tragikomické umenie, sa film postupne stáva srdcervúcou drámou, ktorá si berie na mušku smrtiacu chorobu v podobe leukémie. Choroba ako faktor, ktorý spája rodinu, i ako trpký osud, prinášajúci do rodiny smútok. Ani tu však občas nezaháľajú vtipné momenty (doktor a jeho asistent Bob mohli byť kľudne námetom pre samostatný film) a na odľahčenie vstúpia v tej najvhodnejšej sekunde. Škoda však, že záver bol v porovnaní so zvyškom filmu trošku odfláknutý, čo však nemožno vyčítať seriálovému režisérovi, takisto ako sa nič nedá vyčítať ani hercom. 80%.(31.8.2008)

 • Beznoh
  ***

  Bylo by to bývalo bylo fakt dobrý. Jenže na můj vkus je to hrozně nedotažený. Takový komorní drama, které dokáže zaujmout. Představoval bych si lepší zajímavější závěr. Možná to někdo naopak ocení, ale já tyhle filmy které jsou jen lehce o něčem, ale není to nijak celistvě ukončené, či alespoň lépe naznačené, jak by to mělo vyvrcholit, nedokážu nějak docenit.(8.11.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Descargar | After Effects | Arqueología y fósiles